Rehberlik

Kazanmak İçin...

Aşağıdaki önerileri, İpuçlarını bilmeniz sizin için son derece önemlidir. Bunları, gireceğiniz sınavlarda uygulamanız başarınızı artırma ve yüksek puan alma adına faydalı stratejiler olacaktır…

En iyi Öğretmen

Adı Bayan Thompson’du. Ve 5. sınıf öğrencilerinin önünde ayakta durduğu ilk gün onlara bir yalan söyledi. Çoğu öğretmen gibi, onlara baktı ve hepsini aynı derecede sevdiğini söyledi. Bu mümkün değildi, çünkü orada ilk sırada, sırasına adeta çökmüş gibi oturan küçük bir öğrenci vardı: Teddy Stoddard.

Kitap Okuma Alışkanlığı
Eyvah Çocuğum Okumuyor!

Eğer ki “çocuğum kitap okumuyor.” diyorsanız. Bunun sorumlusunu okulda ya da çevrede aramanın çocuğunuza bir faydası yoktur. Çocuğun en büyük modeli anne ve babasıdır.

Bu doğrultuda çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmanın yolu, evde iyi bir gazete ve kitap okuyucusu olmaktan geçer. Ailelerin okumaya ayırdıkları zamanın ve çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırmak için ne yaptıklarının araştırıldığında “Çocuklara okuma alışkanlığı kazındırmanın formülü” ortaya çıkar.

Demiryolu İşçisi

Nick adında bir demiryolu işçisinin öyküsü bu. Nick güçlü, sağlıklı bir demiryolu işçisi. Arkadaşlarıyla ilişkisi iyi ve işini iyi yapan güvenilir bir insan. Ne var ki, kötümser birisi, her şeyin kötüsünü bekler ve başına hep kötü şeylerin geleceğine inandırır kendisini.

Programlı Çalışma ve Başarı

Başarılı olmak ve çalışmalarınızdan verim almak istiyorsanız yapacağınız ilk şey kendinize uygun bir çalışma programı hazırlamaktır.

Programınızı hazırlamadan önce kendinizi bir hafta gözleyin en çok ve en verimli ders çalıştığınız saatleri (sabah erkenden okul dönüşü, akşam yatmadan önce vb.) en çok dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz saatleri belirleyin .

Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları

Sınavlar yaklaşmaya başladıkça, sınav öncesinde öğrencilerin üzerinde büyük bir yük vardır. Artık dersler birikip ağırlaşmıştır ve beklentiler yüksektir. Nasıl başaracağını da bilinememektedir. Bu gerilim içerisinde genç çoğu zaman karamsar duygular içerisine düşer, ümidini yitirir hatta vazgeçer.